B41505A7228M007
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41505A7228M007
B41505A7228M007
Part Number
B41505A7228M007
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP
Data sheet
B41505A7228M007.pdf
Delivery Services
B41505A7228M007
Comments
    B41505A7228M007 Specifications
    Ratings-
    Impedance90 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)85mOhm @ 100Hz