B41689K5158Q001
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41689K5158Q001
B41689K5158Q001
Part Number
B41689K5158Q001
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL
Data sheet
B41689K5158Q001.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41689K5158Q001
Comments
    B41689K5158Q001 Specifications
    SeriesB41689
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance34 mOhms
    Tolerance-10%, +30%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.378" L (16.00mm x 35.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency5.2 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)377mOhm @ 100Hz