B41689K7827Q001
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41689K7827Q001
B41689K7827Q001
Part Number
B41689K7827Q001
Manufacturer
Description
CAP ALUM 820UF 40V AXIAL
Data sheet
B41689K7827Q001.pdf
Delivery Services
B41689K7827Q001
Comments
    B41689K7827Q001 Specifications
    Ratings-
    Impedance34 mOhms
    Tolerance-10%, +30%
    Capacitance820 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.378" L (16.00mm x 35.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency5.2 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)401mOhm @ 100Hz