B41689K8597Q001
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41689K8597Q001
B41689K8597Q001
Part Number
B41689K8597Q001
Manufacturer
Description
CAP ALUM 590UF 63V AXIAL
Data sheet
B41689K8597Q001.pdf
Delivery Services
B41689K8597Q001
Comments
    B41689K8597Q001 Specifications
    Ratings-
    Impedance33 mOhms
    Tolerance-10%, +30%
    Capacitance590 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.535" L (16.00mm x 39.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency5.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)397 mohm @ 100Hz