B41692C7208Q001
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41692C7208Q001
B41692C7208Q001
Part Number
B41692C7208Q001
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2000UF 40V AXIAL
Data sheet
B41692C7208Q001.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41692C7208Q001
Comments
    B41692C7208Q001 Specifications
    SeriesB41692
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance41 mOhms
    Tolerance-10%, +30%
    Capacitance2000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.535" L (16.00mm x 39.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency4.3 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)68mOhm @ 100Hz