B41789A7687Q001
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41789A7687Q001
B41789A7687Q001
Part Number
B41789A7687Q001
Manufacturer
Description
CAP ALUM 680UF 40V RADIAL
Data sheet
B41789A7687Q001.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41789A7687Q001
Comments
    B41789A7687Q001 Specifications
    SeriesB41789
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance41 mOhms
    Tolerance-10%, +30%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.728" (18.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency4.2 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)105mOhm @ 100Hz