B41858C4688M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41858C4688M000
B41858C4688M000
Part Number
B41858C4688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
B41858C4688M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41858C4688M000
Comments
    B41858C4688M000 Specifications
    SeriesB41858
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance20 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency3.539 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)21mOhm @ 10kHz