B41866C6158M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41866C6158M000
B41866C6158M000
Part Number
B41866C6158M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
B41866C6158M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41866C6158M000
Comments
    B41866C6158M000 Specifications
    SeriesB41866
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance22 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency3.638 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)23mOhm @ 100kHz