B41866C7228M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41866C7228M000
B41866C7228M000
Part Number
B41866C7228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
B41866C7228M000.pdf
Delivery Services
B41866C7228M000
Comments
    B41866C7228M000 Specifications
    Ratings-
    Impedance27 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency3.178 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 100kHz