B41888C8128M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41888C8128M000
B41888C8128M000
Part Number
B41888C8128M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
B41888C8128M000.pdf
Delivery Services
B41888C8128M000
Comments
    B41888C8128M000 Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance47 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency2.094 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)52mOhm @ 10kHz