B41895A5128M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41895A5128M000
B41895A5128M000
Part Number
B41895A5128M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
B41895A5128M000.pdf
Delivery Services
B41895A5128M000
Comments
    B41895A5128M000 Specifications
    SeriesB41895
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance44 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.82 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)48mOhm @ 10kHz