B41895A5478M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41895A5478M
B41895A5478M
Part Number
B41895A5478M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
B41895A5478M.pdf
Delivery Services
B41895A5478M
Comments
    B41895A5478M Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance22 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency3.39 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm @ 10kHz