B41895A7338M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41895A7338M
B41895A7338M
Part Number
B41895A7338M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
B41895A7338M.pdf
Delivery Services
B41895A7338M
Comments
    B41895A7338M Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance19 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency3.84 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)22mOhm @ 10kHz