B41895B6687M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41895B6687M000
B41895B6687M000
Part Number
B41895B6687M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
B41895B6687M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41895B6687M000
Comments
    B41895B6687M000 Specifications
    SeriesB41895
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance34 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency2.28 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)37mOhm @ 10kHz