B41895B7477M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41895B7477M
B41895B7477M
Part Number
B41895B7477M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
B41895B7477M.pdf
Delivery Services
B41895B7477M
Comments
    B41895B7477M Specifications
    SeriesB41895
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance44 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.82 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)48mOhm @ 10kHz