B41895C5278M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41895C5278M
B41895C5278M
Part Number
B41895C5278M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
B41895C5278M.pdf
Delivery Services
B41895C5278M
Comments
    B41895C5278M Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance32 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency2.49 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)35mOhm @ 10kHz