B41895C6128M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41895C6128M
B41895C6128M
Part Number
B41895C6128M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
B41895C6128M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41895C6128M
Comments
    B41895C6128M Specifications
    SeriesB41895
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance24 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency3.01 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)27mOhm @ 10kHz