B43231A9107M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43231A9107M000
B43231A9107M000
Part Number
B43231A9107M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Data sheet
B43231A9107M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B43231A9107M000
Comments
    B43231A9107M000 Specifications
    SeriesB43231
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency780 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.209 A @ 20 kHz