B43231B2227M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43231B2227M
B43231B2227M
Part Number
B43231B2227M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Data sheet
B43231B2227M.pdf
Delivery Services
B43231B2227M
Comments
    B43231B2227M Specifications
    SeriesB43231
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.11 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.72 A @ 20 kHz