B43252B2227M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43252B2227M000
B43252B2227M000
Part Number
B43252B2227M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Data sheet
B43252B2227M000.pdf
Delivery Services
B43252B2227M000
Comments
    B43252B2227M000 Specifications
    SeriesB43252
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency840 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.302 A @ 20 kHz