B43254E2187M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43254E2187M000
B43254E2187M000
Part Number
B43254E2187M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
Data sheet
B43254E2187M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B43254E2187M000
Comments
    B43254E2187M000 Specifications
    SeriesB43254
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance180 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency740 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.147 A @ 20 kHz