B43255E2187M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43255E2187M
B43255E2187M
Part Number
B43255E2187M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
Data sheet
B43255E2187M.pdf
Delivery Services
B43255E2187M
Comments
    B43255E2187M Specifications
    SeriesB43255
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance180 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency790 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.224 A @ 20 kHz