B43509A9686M060
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43509A9686M060
B43509A9686M060
Part Number
B43509A9686M060
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Data sheet
B43509A9686M060.pdf
Delivery Services
B43509A9686M060
Comments
    B43509A9686M060 Specifications
    Ratings-
    Impedance1.7 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency510 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.2Ohm @ 100Hz