B43509E2277M002
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43509E2277M002
B43509E2277M002
Part Number
B43509E2277M002
Manufacturer
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Data sheet
B43509E2277M002.pdf
Delivery Services
B43509E2277M002
Comments
    B43509E2277M002 Specifications
    SeriesB43509
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance410 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance270 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.07 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)290mOhm @ 100Hz