B43624A2337M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43624A2337M000
B43624A2337M000
Part Number
B43624A2337M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Data sheet
B43624A2337M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B43624A2337M000
Comments
    B43624A2337M000 Specifications
    SeriesB43624
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance460 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.52 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)300mOhm @ 100Hz