B43624A5107M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43624A5107M000
B43624A5107M000
Part Number
B43624A5107M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Data sheet
B43624A5107M000.pdf
Delivery Services
B43624A5107M000
Comments
    B43624A5107M000 Specifications
    Ratings-
    Impedance1.6 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency900 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.1Ohm @ 100Hz