B43640A5826M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43640A5826M000
B43640A5826M000
Part Number
B43640A5826M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Data sheet
B43640A5826M000.pdf
Delivery Services
B43640A5826M000
Comments
    B43640A5826M000 Specifications
    SeriesB43640
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance1.72 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance82 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency530 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.16Ohm @ 100Hz