B43851F5476M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43851F5476M000
B43851F5476M000
Part Number
B43851F5476M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
B43851F5476M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B43851F5476M000
Comments
    B43851F5476M000 Specifications
    SeriesB43851
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency155 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)4.8Ohm @ 120Hz