B43858C9336M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43858C9336M000
B43858C9336M000
Part Number
B43858C9336M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
B43858C9336M000.pdf
Delivery Services
B43858C9336M000
Comments
    B43858C9336M000 Specifications
    SeriesB43858
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency720 mA @ 100 kHz