B43890A5476M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B43890A5476M000
B43890A5476M000
Part Number
B43890A5476M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
B43890A5476M000.pdf
Delivery Services
B43890A5476M000
Comments
    B43890A5476M000 Specifications
    SeriesB43890
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.147 A @ 100 kHz