BMVK100ADA150ME60G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
BMVK100ADA150ME60G
BMVK100ADA150ME60G
Part Number
BMVK100ADA150ME60G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 15UF 20% 10V SMD
Data sheet
BMVK100ADA150ME60G.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
BMVK100ADA150ME60G
Comments
    BMVK100ADA150ME60G Specifications
    SeriesAlchip™- MVK-BP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationBi-Polar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency22 mA @ 120 Hz