BMVK100ADA6R8MD60G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
BMVK100ADA6R8MD60G
BMVK100ADA6R8MD60G
Part Number
BMVK100ADA6R8MD60G
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 10V SMD
Data sheet
BMVK100ADA6R8MD60G.pdf
Delivery Services
BMVK100ADA6R8MD60G
Comments
    BMVK100ADA6R8MD60G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6.8 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency13 mA @ 120 Hz