BMVK160ADA100ME60G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
BMVK160ADA100ME60G
BMVK160ADA100ME60G
Part Number
BMVK160ADA100ME60G
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Data sheet
BMVK160ADA100ME60G.pdf
Delivery Services
BMVK160ADA100ME60G
Comments
    BMVK160ADA100ME60G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency20 mA @ 120 Hz