BMVK250ADA6R8ME60G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
BMVK250ADA6R8ME60G
BMVK250ADA6R8ME60G
Part Number
BMVK250ADA6R8ME60G
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD
Data sheet
BMVK250ADA6R8ME60G.pdf
Delivery Services
BMVK250ADA6R8ME60G
Comments
    BMVK250ADA6R8ME60G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6.8 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency17 mA @ 120 Hz