BMVK500ADAR33MD60G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
BMVK500ADAR33MD60G
BMVK500ADAR33MD60G
Part Number
BMVK500ADAR33MD60G
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Data sheet
BMVK500ADAR33MD60G.pdf
Delivery Services
BMVK500ADAR33MD60G
Comments
    BMVK500ADAR33MD60G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance0.33 µF
    Part StatusObsolete
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency2.8 mA @ 120 Hz