BMVK6R3ADA100MD60G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
BMVK6R3ADA100MD60G
BMVK6R3ADA100MD60G
Part Number
BMVK6R3ADA100MD60G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 10UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
BMVK6R3ADA100MD60G.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
BMVK6R3ADA100MD60G
Comments
    BMVK6R3ADA100MD60G Specifications
    SeriesAlchip™- MVK-BP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationBi-Polar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency14 mA @ 120 Hz