DCMC902T450DG2B
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
DCMC902T450DG2B
DCMC902T450DG2B
Part Number
DCMC902T450DG2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 9000UF 450V SCREW
Data sheet
DCMC902T450DG2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
DCMC902T450DG2B
Comments
    DCMC902T450DG2B Specifications
    SeriesDCMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance9000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency23.622 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)17.6mOhm @ 120Hz