E32D401CPN113AEM9Q
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E32D401CPN113AEM9Q
E32D401CPN113AEM9Q
Part Number
E32D401CPN113AEM9Q
Description
CAP ALUM 11000UF 400V SCREW
Data sheet
E32D401CPN113AEM9Q.pdf
Delivery Services
E32D401CPN113AEM9Q
Comments
    E32D401CPN113AEM9Q Specifications
    Impedance-
    Tolerance0%, +30%
    Capacitance11000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C