E32D501CSS422MFE5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E32D501CSS422MFE5U
E32D501CSS422MFE5U
Part Number
E32D501CSS422MFE5U
Description
CAP ALUM 4200UF 20% 500V SCREW
Data sheet
E32D501CSS422MFE5U.pdf
Delivery Services
E32D501CSS422MFE5U
Comments
    E32D501CSS422MFE5U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.500" Dia (88.90mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C