E36D201LPN552TEE3U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E36D201LPN552TEE3U
E36D201LPN552TEE3U
Part Number
E36D201LPN552TEE3U
Description
CAP ALUM 5500UF 200V SCREW
Data sheet
E36D201LPN552TEE3U.pdf
Delivery Services
E36D201LPN552TEE3U
Comments
    E36D201LPN552TEE3U Specifications
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance5500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C