E36D251HPN273MEM9U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E36D251HPN273MEM9U
E36D251HPN273MEM9U
Part Number
E36D251HPN273MEM9U
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW
Data sheet
E36D251HPN273MEM9U.pdf
Delivery Services
E36D251HPN273MEM9U
Comments
    E36D251HPN273MEM9U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C