E36D350CAS754MEM9U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E36D350CAS754MEM9U
E36D350CAS754MEM9U
Part Number
E36D350CAS754MEM9U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 750000UF 20% 35V SCREW
Data sheet
E36D350CAS754MEM9U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
E36D350CAS754MEM9U
Comments
    E36D350CAS754MEM9U Specifications
    SeriesU36D
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance750000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C