E36D401CAN153MEM9Q
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E36D401CAN153MEM9Q
E36D401CAN153MEM9Q
Part Number
E36D401CAN153MEM9Q
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
Data sheet
E36D401CAN153MEM9Q.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
E36D401CAN153MEM9Q
Comments
    E36D401CAN153MEM9Q Specifications
    SeriesU36D
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C