E36D501CSS902MFF5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E36D501CSS902MFF5U
E36D501CSS902MFF5U
Part Number
E36D501CSS902MFF5U
Description
CAP ALUM 9000UF 20% 500V SCREW
Data sheet
E36D501CSS902MFF5U.pdf
Delivery Services
E36D501CSS902MFF5U
Comments
    E36D501CSS902MFF5U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance9000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.500" Dia (88.90mm)
    Height - Seated (Max)6.102" (155.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C