E36D551HPN512TEK4U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E36D551HPN512TEK4U
E36D551HPN512TEK4U
Part Number
E36D551HPN512TEK4U
Description
CAP ALUM 5100UF 550V SCREW
Data sheet
E36D551HPN512TEK4U.pdf
Delivery Services
E36D551HPN512TEK4U
Comments
    E36D551HPN512TEK4U Specifications
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance5100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    Voltage - Rated550 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C