E37F351CPN153MEM9U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37F351CPN153MEM9U
E37F351CPN153MEM9U
Part Number
E37F351CPN153MEM9U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Data sheet
E37F351CPN153MEM9U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
E37F351CPN153MEM9U
Comments
    E37F351CPN153MEM9U Specifications
    SeriesU37F
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency35.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency49.914 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)6mOhm @ 120Hz