E37F401CPN123MFF5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37F401CPN123MFF5U
E37F401CPN123MFF5U
Part Number
E37F401CPN123MFF5U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Data sheet
E37F401CPN123MFF5U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
E37F401CPN123MFF5U
Comments
    E37F401CPN123MFF5U Specifications
    SeriesU37F
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency31.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency44.274 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7mOhm @ 120Hz