E37F501CPN682MEJ1U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37F501CPN682MEJ1U
E37F501CPN682MEJ1U
Part Number
E37F501CPN682MEJ1U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Data sheet
E37F501CPN682MEJ1U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
E37F501CPN682MEJ1U
Comments
    E37F501CPN682MEJ1U Specifications
    SeriesU37F
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)7.165" (182.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency21.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency30.315 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz