E37F501CPN822MEM9U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37F501CPN822MEM9U
E37F501CPN822MEM9U
Part Number
E37F501CPN822MEM9U
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
Data sheet
E37F501CPN822MEM9U.pdf
Delivery Services
E37F501CPN822MEM9U
Comments
    E37F501CPN822MEM9U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency26 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency36.66 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 120Hz