E37L401CPN103MFE3U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37L401CPN103MFE3U
E37L401CPN103MFE3U
Part Number
E37L401CPN103MFE3U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Data sheet
E37L401CPN103MFE3U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
E37L401CPN103MFE3U
Comments
    E37L401CPN103MFE3U Specifications
    SeriesU37L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency25.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency36.237 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz